Haber Detayı
20 Ocak 2020 - Pazartesi 19:59
 
GEREDELİLER ‘KAZ YEME GECESİ’NDE’ BULUŞTU
İstanbul Geredeliler Derneği tarafından 10.su düzenlenen “Geleneksel Kaz Yeme Gecesi” bu yıl Gerede Belediyesi’nin ev sahipliğinde Gerede’de yapıldı.
EKONOMİ Haberi
GEREDELİLER ‘KAZ YEME GECESİ’NDE’ BULUŞTU

İstanbul Geredeliler Derneğinin 10.Geleneksel İstişare ve Kaz Yeme Toplantısına, Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Bolu Milletvekili Arzu Aydın, Vali Ali Fidan,  Devlet Denetleme Kurulu Üyesi Abdurrahman Özçelik, Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, İstanbul Geredeliler Derneği Başkanı Sabri Yılmaz, Bürokratlar, İl ve İlçe Daire Amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri, STK Temsilcileri ve İstanbul, İzmit, Ankara, Bolu ve Gerede’den çok sayıda davetli katıldı.

İstanbul Geredeliler Derneği tarafından geleneksel olarak düzenlenen kaz yeme toplantısının 10’uncusu düzenlendi.

Kur’an Tilaveti ile başlayan gece, İstanbul Geredeliler Derneği Başkanı Sabri Yılmaz, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, AK Parti Bolu Milletvekili Arzu Aydın ve Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü’nün konuşmaları ile devam etti.

“KAZ YEMEKLERİ BİZİ BİR ARAYA GETİREREK, BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ GÜÇLENDİRİR”

Belediye Başkanı Mustafa Allar geceye katılan davetlilere, göreve geldiği günden bugüne dek yaptığı ve yapacağı projeleri sinevizyon eşliğinde anlattı. Başkan Mustafa Allar’ın projeleri davetliler tarafından ilgi ile takip edildi. Yemek esnasında ise sinevizyon cihazında Gerede Belediyesi tarafından yaptırılan drone çekimleri ve ulusal kanallarda ilçe ile ilgili çıkan haberler yayınlandı.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar yaptığı açıklamada, “İstanbul Geredeliler Derneğimiz tarafından her yıl İstanbul’da düzenlenen geceye bu yıl biz ev sahipliği yaptık. Çoğunlukla kazın Kars’a ait olduğu sanılır ancak onlar kazı kurutarak yerler. Bizde ise kaz kurutmadan yenir. Panayırlarımızda kazları kızartarak yeriz. Türkiye’nin birçok yerinden de kaz yemek için panayır zamanı ilçemize gelir. Gerede’de eylül ayında kaz yenmeye başlar, şubat sonuna kadar devam eder. Ferfene dediğimiz geleneksel eğlence gecelerinde de kaz ve hindi yeriz. Aslında kaz yemekleri bizi bir araya getirerek, birlik ve beraberliğimizi güçlendirir. Gecemize uzaktan yakından katılan tüm davetlilere teşekkür ederim” dedi.

 “İNSANLAR VE TOPLUMLAR GELENEKLERİYLE YAŞARLAR”        

Kaymakam Cengiz Ünsal toplantıda yaptığı konuşmasında; “Belediyemizin ev sahipliğinde İstanbul Geredeliler Derneğimizin düzenlemiş olduğu 10. Geleneksel Kaz Yeme ve İstişare toplantısına hepiniz hoş geldiniz. Böyle anlamlı bir gecede sizlerle bir arada olmanın memnuniyet ve mutluluğunu yaşadığımı öncelikle sizlere ifade etmek istiyorum. Bu geceye yoğun bir katılım gösterdiğiniz için hepinize teşekkür ediyor, sizleri sevgi ve hürmetlerimle selamlıyorum. Yunus’un dediği gibi ‘Gelin tanış olalım İşi kolay kılalım’ Bizler kadim bir medeniyetin mensuplarıyız. Bizim medeniyetimizde değerlerimizi yarına taşımak vardır. İnsanlar ve toplumlar gelenekleriyle yaşarlar. Geredelilerin yemek geleneğinde kaz önemli bir yer tutuyor. Gerede’nin yayla ve çimlerinde otlayan kazlar lezzetli oluyor. Her yıl Gerede’de düzenlenen panayırlarda da misafirlerimize kaz eti ikram etme imkânımız oluyor. Geredeliler böyle gecelerle önemli bir dayanışma örneği gösteriyorlar.  Sizler çok şanslısınız. Büyük şehirlerde insanlar sosyal yalnızlık yaşıyorlar. Sizler hemşeri dernekleri vasıtasıyla; köylüsü, kentlisi, genci, yaşlısı hepiniz birlikte güzel bir sosyal birliktelik yaşıyorsunuz. Biz de bundan mutluluk duyuyoruz. Bu birlik ve beraberlik duygusu, Türkiye’ye de olumlu yansıyor. Gerede zamanında İstanbul, Ankara ve Kocaeli’yle çok göç vermiştir. Ancak şuan istihdam imkânlarının artmasıyla bu göç durmuştur.  İleride Gerede’nin herkesin gitmek isteyeceği ve bir yer edinmek isteyeceği bir köşe haline geleceğinden eminim. Çünkü biz artık kalabalık ortamlardan, apartman dairelerinde yaşamaktan bıkmaya başladık. Gerede Tarihi kültürel zenginliği, yemyeşil doğası, yaylaları, gölleri, kışın beyaza bürünen dağları, yazın serin havasıyla, kayak merkezi ve eşsiz doğal güzellikleriyle ileride Turizmin önemli bir merkezi haline gelecektir. Bildiğiniz gibi Gerede yaylaları çok önemli bir potansiyel barındırıyor. Bu potansiyeli harekete geçirdiğimiz takdirde yöremizin özellikle doğa turizmi, eko turizm merakı olan insanlar için önemli bir cazibe merkezi olacaktır.

“İLÇEMİZİ HAK ETTİĞİ KONUMA ULAŞTIRMAK İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE GAYRET GÖSTERİYORUZ”

Ayrıca ilçede faaliyet gösteren Karma OSB ve Deri İhtisas OSB’nin daha da cazip hale gelmesiyle; Mevcut ve gelecek olan firmaların yapacakları yatırımlar ve oluşturacakları istihdam ile ilçemiz ve ülkemiz ekonomisine ciddi katkılar Gerede geleceğe emin adımlarla ilerliyor. 2019 yılı gerek ilçe merkezinde ve gerekse köylerimizde yürütülen hizmetler açısından çok verimli bir yıl olmuştur. “İnsanı Yaşat Ki Devlet Yaşasın” anlayışı çerçevesinde yerel yönetimlerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımızla beraber halkımızın da desteğiyle çalışmalarımız son sürat devam etmektedir. Bu yıl İlçemizde önemli bazı yatırımlar tamamlanırken bir kısım yatırımlar devam etmekte olup, yeni yatırımların hazırlık aşamalarında da önemli mesafeler kat edilmiştir. Gerede’mizin mevcut potansiyelinin gerek tarım ve sanayide, gerek hizmet sektöründe daha iyi değerlendirilebilmesi için her türlü çalışmayı paydaşlarımızla birlikte yürütüyoruz. Bunu en iyi şekilde değerlendirerek. İlçemizde yapılan bu çalışmalarla hem siz vatandaşlarımızın hem de ülkemizin refahını ve hayat standartlarını yükseltmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

Kaz yeme gecesi programı çekilen hatıra fotoğraflarının ardından sona ererken, İstanbul Geredeliler Derneği Başkanı Sabri Yılmaz gecenin anısına Belediye Başkanı Mustafa Allar’a plaket takdim etti. Davetliler Belediye Başkanı Mustafa Allar’a ve Dernek Başkanı Sabri Yılmaz’a teşekkür ederek salondan ayrıldılar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: GEREDELİLER, ‘KAZ, YEME, GECESİ’NDE’, BULUŞTU,
Yorumlar
Haber Yazılımı